Robot da Vinci w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu
W Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu od czerwca 2023 wykonywane są zabiegi z wykorzystaniem sytemu robotycznego da Vinci. Jest to możliwe dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Wielkopolskiego. Na zakup robota Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego desygnował blisko 12 mln złotych. W pierwszej kolejności wykonywane są zabiegi prostatektomii radykalnej (wycięcia gruczołu krokowego) u pacjentów z rakiem prostaty ograniczonym do narządu.
Przeprowadzenie pierwszych zabiegów poprzedziły intensywne szkolenia personelu w ośrodkach robotycznych w Warszawie, Berlinie oraz Gorzowie Wielkopolskim. Ich zwieńczeniem były egzaminy certyfikujące, do których w pierwszej kolejności, przystąpiło 2 naszych specjalistów: dr Piotr Cieśliński – operator oraz dr Michał Jurasz – asysta (CAMES, Kopenhaga).
Zespół urologiczny naszego ośrodka ma bardzo duże doświadczenie w operacjach laparoskopowych uzyskane w ośrodkach szkoleniowych w Polsce i za granicą. Operatorzy mają na koncie wykonane kilkaset zabiegów radykalnej prostatektomii dokonanych techniką laparoskopową.
Czym jest system da Vinci
System da Vinci jest zaawansowanym systemem robotycznym, wykorzystywanym do przeprowadzania zabiegów chirurgii małoinwazyjnej m.in. w obszarze urologii, ginekologii czy chirurgii ogólnej. Charakteryzuje się precyzją oraz małą inwazyjnością zabiegów, co wpływa na efektywność operacji i znacznie ogranicza ryzyko powikłań pooperacyjnych.
System robotyczny składa się z 3 części:
- Ramion robotycznych, w których poza stereoskopową kamerą montowane są narzędzia chirurgiczne, mogące obracać się wokół własnej osi w 7 kierunkach;
- Konsoli sterującej chirurga, poprzez którą specjalista widzi trójwymiarowy obraz operowanego miejsca. Sterowanie odbywa się za pomocą specjalnych manipulatorów i może odbywać się nawet poza Blokiem Operacyjnym;
- Wieży sterującej z monitorem pokazującym obraz na żywo i umożliwiającym zmiany ustawień systemu.
Na czym polega zabieg
Zabieg wykonywany jest przy wykorzystaniu narzędzi endoskopowych wprowadzonych do ciała poprzez porty (trokary), które umocowane są do 4 ramion systemu robotycznego.
Wymienne, specjalistyczne narzędzia chirurgiczne oraz kamera na końcach ramion robota umożliwiają wykonanie bardzo precyzyjnych działań w miejscach trudnodostępnych.
Korzyści z wykonania zabiegu z wykorzystaniem systemu robotycznego:
- Precyzja zabiegów trudna do osiągnięcia innymi metodami chirurgicznymi,
- Małoinwazyjność zabiegu,
- Mniejsze ryzyko powikłań,
- Mniejsza utrata krwi, czyli zmniejszenie potrzeby przetaczania preparatów krwii,
- Mniejszy ból pooperacyjny, czyli mniejsze wykorzystanie leków przeciwbólowych,
- Szybsza rekonwalescencja, czyli szybszy powrót do pełnej aktywności,
- Krótszy okres hospitalizacji,
- Mniejsze blizny, lepszy efekt kosmetyczny.
Kwalifikacja do zabiegu robotycznej prostatektomii radykalnej systemem da Vinci
Pacjenci z rozpoznaniem raka gruczołu krokowego ograniczonego do narządu mogą umówić się telefonicznie na wizytę kwalifikacyjną w dniach od wtorku do czwartku w godzinach 10:00 – 12:00 pod numerem telefonu 61-8 299 764.
Istnieje również możliwość kontaktu drogą mailową pod adresem davinci@lutycka.pl - w celu przyspieszenie kwalifikacji prosimy o przedstawienie w załączeniu informacji jak poniżej.
Do kwalifikacji należy przedstawić:
- Wynik biopsji gruczołu krokowego potwierdzający raka prostaty
- Wynik badania PSA z ostatnich 3 miesięcy;
- Badanie KT lub MRI miednicy;
Wskazane jest także dostarczenie:
- wyniku scyntygrafii kości lub MRI całego ciała (brak tego badania nie dyskwalifikuje ze wstępnej kwalifikacji)
- wykazu stosowanych leków;
- informacji dotyczących wcześniejszych hospitalizacji, chorób przewlekłych oraz przebytych zabiegów operacyjnych.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!