Logo Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu
Powróć do: O nas

Historia Szpitala i Jubileusz

"Szpital najnowocześniejszy w Europie"
30 grudnia 1972 roku rozpoczął funkcjonowanie Szpital Wojewódzki w Poznaniu, noszący wówczas nazwę: Szpital Miejski w Poznaniu. Pierwsi pacjenci trafili na oddział okulistyczny i wewnętrzny. Początki były trudne ponieważ teren szpitala wciąż był wielkim placem budowy. Stąd niektórzy początkowo pracowali w barakach, albo sami, także ordynatorzy oddziałów a nawet pierwszy dyrektor – dr Roman Ratomski, wnosili meble i sprzęty konieczne do uruchomienia kolejnych oddziałów.

Projekt szpitala powstał w 1963 roku w Pracowni Służby Zdrowia poznańskiego Miastoprojektu a budowa została rozpoczęta trzy lata później. Gazeta Poznańska donosiła wówczas, że przy Lutyckiej powstaje "szpital najnowocześniejszy w Europie". a „stwierdzenie - na wskroś nowoczesny byłoby chyba dużym uproszczeniem". Szpital dziennie przyjmował 10-12 chorych, podczas ostrego dyżuru 5-10 osób. W roku 1973 do szpitala zostało przyjętych w sumie 3 125 pacjentów, rok później 8 473 (dla porównania; w 2019 roku, przed pandemią, szpital przyjął 71 536 pacjentów, w tym 51 395 trafiło do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego).

Pierwszy sukces szpital zanotował już w lutym 1974 roku. To tutaj na świat przyszedł 500 001 obywatel Poznania! W rzeczywistości nie był to przypadek. Decyzję o „porodzie" podjęły władze Poznania. W związku z tym w trybie nadzwyczajnym urządzano oddział. Nie brakowało też innych kłopotów. W tym samym miesiącu 100 wolnych etatów czekało na pielęgniarki, których „na rynku" nie było. Z tego powodu nie można było uruchomić oddziałów intensywnego nadzoru i opieki medycznej. Udało się jednak otworzyć kolejne: urazowo-ortopedyczny, chirurgii zachowawczej i położniczo-ginekologiczny.

Teraźniejszość


Rok 2022 jest więc rokiem pięknego jubileuszu 50-lecia naszego Szpitala. Z tej okazji przewidujemy organizację wielu okolicznościowych spotkań, konferencje naukowe, eventy i pod koniec roku uroczystą akademię. Zorganizujemy piknik zdrowotny połączony z poradami medycznymi i badaniami profilaktycznymi. W przygotowaniu są specjalny folder o szpitalu dla pacjentów i monografia historyczna. O wszystkim będziemy na bieżąco informować i zapraszać mieszkańców Wielkopolski. Pragniemy, aby obchody półwiecza Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu były okazją do szerszego spojrzenia na jego historię, przypomnienia sylwetek wielu wspaniałych lekarzy, pielęgniarek i pracowników administracji, którzy budowali ten szpital, zdobywali tutaj nieocenione zawodowe doświadczenie, a przede wszystkim, każdego dnia przez te 50 lat, ratowali życie i zdrowie mieszkańców Wielkopolski...

 

Relacje z wydarzeń:

1. Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Dawstwo narządów w dobie pandemii COVID-19"

2. Światowy Dzień Zdrowia

3. Piknik Zdrowotny

4. Konferencja naukowa "Medycyna wczoraj, dziś i jutro"

5. Gala Jubileuszowa 

6. Odłonięcie Tablic Pamiątkowych 

Nasi darczyńcy            Jak zostać darczyńcą?