Logo Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu

Oddział Kardiologii Inwazyjnej i Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Intensywnej Opieki Kardiologicznej

Oddział Kardiologii Inwazyjnej i Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Intensywnej Opieki Kardiologicznej jest zlokalizowany na 1 piętrze Szpitala i dysponuje 29 łóżkami, z czego 14 łóżek wyposażonych jest w nowoczesny system monitorujący czynności życiowe, gdzie leczeni są szczególnie zagrożeni pacjenci z chorobami układu krążenia. Rocznie hospitalizowanych jest ponad 1900 pacjentów.

Większość sal jest 4-osobowa i jest wyposażona w węzeł sanitarny. Oddział ściśle współpracuje z Pracownią Kardiologii Inwazyjnej, która codziennie pełni ostry dyżur hemodynamiczny. W oddziale funkcjonuje pracownia echokardiografii wyposażona w 2 nowoczesne aparaty echokardiograficzne z głowicą do badań przezklatkowych i przezprzełykowych.

Oddział posiada akredytację na prowadzenie specjalizacji w dziedzinie kardiologii i chorób wewnętrznych a szczególną domeną zainteresowania naszego oddziału są schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Pacjenci przyjmowani są zarówno w trybie ostrym, jak i planowym.

Oddział prowadzi:

 •   diagnostykę inwazyjną choroby niedokrwiennej serca: koronarografie, USG wewnątrznaczyniowe (IVUS), ocenę przepływu wieńcowego (FFR),
 •   leczenie inwazyjne choroby wieńcowej przy pomocy angioplastyki i rotablacji,
 •   zabiegowe zamykanie ubytków przegrody międzyprzedsionkowej (PFO, ASD),
 •   badania elektrofizjologiczne i ablację zaburzeń rytmu,
 •   zabiegi z zakresu elektroterapii: implantację stymulatorów i urządzeń antyarytmicznych, (defibrylatorów – ICD, stymulatorów resynchronizujących – CRT),
 •  opiekę na chorymi po zabiegach implantacji rozruszników, ICD i CRT w ramach Pracowni Kontroli Stymulatorów przy Poradni Kardiologicznej.


 W mniejszym zakresie przeprowadzamy także

 •     diagnostykę nieinwazyjną choroby niedokrwiennej serca : próby wysiłkowe, echokardiografie,
 •     diagnostykę wad serca,
 •     diagnostykę i leczenie niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego oraz zaburzeń rytmu i przewodnictwa.


Oddział współpracuje ze Szpitalami w Kiekrzu i w Kowanówku w ramach rehabilitacji pozawałowej i niewydolności serca.

Sporadycznie Oddział prowadzi diagnostykę i leczenie chorych w zakresie chorób wewnętrznych. Pacjenci tacy są przyjmowani w trybie nagłym ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR).

Rocznie w Oddziale przeprowadza się około 1800 koronarografii, 1000 zabiegów angioplastyki, 350 zabiegów z zakresu elektroterapii.

Personel Oddziału

W skład zespołu wchodzą kardiolodzy, specjaliści chorób wewnętrznych, z których część posiada dodatkową specjalizacje z diabetologii, rezydenci, rehabilitanci, pielęgniarki, salowe. Jedna z zatrudnionych lekarek pracuje jako wykładowca na Uniwersytecie Medycznym.

Procedura planowego przyjęcia na Oddział


W przypadku przyjęcia planowego, czyli zgodnego z wyznaczoną wcześniej datą pacjent powinien zgłosić się na Izbę Przyjęć Planowych, na parterze ok. godz. 7.00. Po otrzymaniu historii choroby, pacjent udaje się na 1 piętro na Oddział Kardiologii Inwazyjnej do Sekretariatu.

Pacjent przyjmowany do szpitala powinien być na czczo i posiadać przy sobie:

 1.    skierowanie do Szpitala,
 2.     dowód tożsamości,
 3.     emeryci i renciści - aktualna legitymacja emeryta, rencisty,
 4.     całą dotychczasową dokumentacje medyczną - wyniki badań diagnostycznych, karty informacyjne dotyczące przebytego leczenia, wyniki konsultacji,
 5.     prosimy także o zabranie ze sobą aktualnie przyjmowanych leków wraz z opakowaniami (do wglądu przez lekarza prowadzącego).


Ponadto, chory przyjmowany do szpitala powinien posiadać:

 1.  przybory toaletowe (szczoteczkę i pastę do zębów, mydło lub żel pod prysznic, szampon do włosów,  ręczniki, grzebień, przydatne w pielęgnacji są także balsamy do ciała, kremy do rąk)
 2. przynajmniej dwa komplety bielizny do spania (w przypadku kobiet ubiór dwuczęściowy – długie koszule nocne utrudniają dostęp do badania),
 3. szlafrok,
 4. kapcie,
 5. sztućce i kubek,
 6. wodę niegazowaną 1,5-2l.


Pieniądze i przedmioty wartościowe można złożyć w depozycie Szpitala i otrzymać je za pokwitowaniem w dniu wypisu. Szpital nie odpowiada za przedmioty wartościowe i pieniądze zatrzymane przez chorego

Kontakt:


Kierownik Oddziału: dr n. med. Ryszard Kąsinowski
Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Marta Kołtuńska

Dyżurka lekarska: 8 212 326
Dyżurka Pielęgniarska: 8 212 375
e-mail: kardiologia-inwazyjna@lutycka.pl