Logo Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu

Oddział Noworodkowy z Pododdziałem Intensywnej Opieki Neonatologicznej

Oddział Noworodkowy z Pododdziałem Intensywnej Opieki Neonatologicznej zlokalizowany jest na IV piętrze budynku łóżkowego Szpitala, za Oddziałem Położniczo - Ginekologicznym. Oddział liczy 36 łóżek – 18 łóżek w odcinku patologii noworodka i 18 łóżek dla noworodków w systemie rooming-in (na oddziale położniczym). W oddziale patologii noworodka są 3 stanowiska intensywnej terapii noworodka, 6 łóżek opieki ciągłej i 9 łóżek opieki pośredniej. Zatrudniamy 4 lekarzy specjalistów neonatologów, 1 lekarza pediatrę, 2 lekarzy medycyny, 3 pielęgniarki i 26 położnych. Ponadto w oddziale zatrudniona jest również fizjoterapeutka, która prowadzi ćwiczenia stymulujące rozwój lub ćwiczenia rehabilitacyjne, w zależności od potrzeb zdrowotnych noworodków. 

W 2023 roku Oddział Noworodkowy uzyskał akredytację na prowadzenie specjalizacji w dziedzinie neonatologii, w sierpniu 2024r. szkolenie specjalizacyjne w naszym oddziale rozpocznie 3 rezydentów specjalizujących się w neonatologii.

Zakres świadczeń

Rocznie hospitalizowanych jest około 1600 noworodków, z czego średnio 1500 to dzieci urodzone w naszym szpitalu. Oddział Noworodkowy jest ośrodkiem II stopnia referencyjności w zakresie neonatologii. Realizuje opiekę nad noworodkami zdrowymi oraz chorymi z patologią średniego stopnia. Hospitalizowane są tu dzieci urodzone w naszym szpitalu, jak również te, przekazane z ośrodków o niższym lub wyższym stopniu referencyjności, wymagające diagnostyki lub leczenia (albo kontynuacji leczenia). Ponadto opieką obejmujemy noworodki przyjęte z domu z objawami patologicznymi ujawnionymi po zakończeniu wcześniejszego pobytu w szpitalu (np. z nasiloną żółtaczką).

Najczęstsze problemy zdrowotne wśród naszych pacjentów to: wcześniactwo, niewydolność oddechowa, zakażenia wewnątrzmaciczne, zaburzenia wzrastania wewnątrzmacicznego, zaburzenia adaptacyjne oddychania i krążenia, hiperbilirubinemia, wady rozwojowe. W Oddziale wykonywane są procedury wynikające z potrzeb diagnostycznych lub leczniczych (m. in. fototerapia, badania USG, RTG, punkcja lędźwiowa, wspomaganie oddychania zarówno metodą nieinwazyjną, jak i inwazyjną, żywienie pozajelitowe, cewnikowanie naczyń centralnych, odbarczanie odmy opłucnowej, transfuzja wymienna krwi). U noworodków ze skróconym wędzidełkiem języka, które powoduje trudności z pobieraniem pokarmu z piersi, wykonywane jest jego podcięcie w trakcie pobytu dziecka w szpitalu. 

 Dzięki temu, że Szpital Wojewódzki jest szpitalem wielospecjalistycznym, możemy korzystać w ramach konsultacji z pomocy lekarzy specjalistów zatrudnionych w naszym Szpitalu. Najczęściej są to konsultacje okulistyczne i ortopedyczne. Wszystkie noworodki urodzone przedwcześnie konsultowane są przez okulistę, zgodnie ze standardami dla poszczególnych grup wcześniaków. Okulista konsultuje również noworodki z wrodzonymi zakażeniami, które mogą spowodować zmiany w obrębie narządu wzroku, np. z zakażeniem cytomegalią czy toksoplazmozą. Konsultacje ortopedyczne dotyczą najczęściej noworodków urodzonych w położeniu miednicowym, ale badane są też wszystkie noworodki, u których neonatolodzy stwierdzają nieprawidłowości w badaniu fizykalnym stawów biodrowych. Podobnie, jeżeli hospitalizacja się przedłuża, prosimy również o konsultację ortopedyczną, zanim noworodek zostanie wypisany ze szpitala. Dzięki temu, że konsultujący lekarze pracują na miejscu, w naszym Szpitalu, konsultacje odbywają się prawie natychmiast, kiedy zaistnieje taka potrzeba, bez zbędnej zwłoki.

 W sytuacji, kiedy potrzebna jest konsultacja z innej dziedziny medycyny, korzystamy z pomocy konsultantów zewnętrznych – naszym stałym konsultantem w zakresie kardiologii dziecięcej jest dr n. med. Bartłomiej Mroziński. Możliwe są też m. in. konsultacje neurologa dziecięcego, neurochirurga, genetyka.

Programy profilaktyki zdrowotnej

W oddziale prowadzone są również programy profilaktyki zdrowotnej – badanie przesiewowe w kierunku wrodzonych wad serca, wad słuchu, hipotyreozy, chorób metabolicznych (m.in. fenyloketonurii, mukowiscydozy), rdzeniowego zaniku mięśni, profilaktyka choroby z niedoboru witaminy K u noworodków oraz profilaktyka zakażenia przedniego odcinka oka.

Jako jedyny oddział neonatologiczny w kraju prowadzimy  przesiewowe badanie refleksu z dna oka. Badanie to umożliwia wykrycie wrodzonej zaćmy. Wczesne rozpoznanie i leczenie zaćmy (najpóźniej do ukończenia 10. tygodnia życia), pozwala zachować widzenie - późno wykryta zaćma może być przyczyną trwałej ślepoty. Nieprawidłowy refleks z dna oka może być również objawem siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego oka u dzieci. W tym przypadku wczesne wykrycie i leczenie może zadecydować nie tylko o uratowaniu oka, ale nawet o przeżyciu dziecka. Dzięki prowadzonym badaniom u kilku dzieci udało nam się wykryć bezpośrednio po urodzeniu patologię narządu wzroku. Dzieci te zostały skierowane natychmiast do leczenia w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, co dało szansę na uratowanie widzenia. 

Oddział realizuje także program lekowy ”Profilaktyka zakażeń wirusem RS”, dzięki któremu noworodki urodzone przedwcześnie (w 32 tygodniu ciąży i wcześniej lub z urodzeniową masą ciała < 1500 g), otrzymują swoistą immunoglobulinę ludzką o nazwie paliwizumab (Synagis). Wirus RS (syncytialny wirus nabłonka oddechowego) to częsta przyczyna ostrych zakażeń układu oddechowego. Co roku atakuje około 90% dzieci do 2. roku życia, u których może powodować groźne powikłania. Wirus ten jest szczególnie niebezpieczny dla wcześniaków i dzieci z wrodzonymi wadami serca, u których zakażenie ma zwykle ciężki przebieg i wiąże się z koniecznością hospitalizacji (nawet na oddziałach intensywnej terapii).

Projekt „Poprawa standardu opieki nad noworodkiem w województwie wielkopolskim poprzez doposażenie Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu”

Dzięki realizacji projektu „Poprawa standardu opieki nad noworodkiem w województwie wielkopolskim poprzez doposażenie Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu” dofinansowanego z funduszy Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, uzyskaliśmy środki na nowoczesne wyposażenie naszego oddziału i szkolenia personelu. Oprócz standardowego wyposażenia, Oddział posiada m.in. urządzenie do nieinwazyjnej wentylacji w trybie oscylacyjnym, skaner do podświetlania żył, który ułatwia wykonywanie wkłuć dożylnych, pulsoksymetr z funkcją nieinwazyjnego monitorowania hemoglobiny (jako jeden z nielicznych oddziałów noworodkowych w kraju). Dzięki przeprowadzonym w ramach w/w projektu szkoleniom z zakresu badań ultrasonograficznych u noworodków, w chwili obecnej wszyscy lekarze pracujący w Oddziale potrafią wykonywać podstawowe badania USG u naszych pacjentów (USG przezciemieniowe, serca, płuc, brzucha).

Szkoła dla Rodziców

W Oddziale Noworodkowym prowadzone są również, zapoczątkowane w ramach grantu norweskiego, zajęcia w „Szkole dla Rodziców”. W czasie, kiedy noworodek przebywa w naszym Oddziale, rodzice mogą nauczyć się prawidłowej pielęgnacji swojego dziecka, pod okiem fizjoterapeuty wykonywać ćwiczenia stymulujące rozwój, mogą także uzyskać informacje o najczęstszych problemach okresu noworodkowego, jak również informacje na temat karmienia piersią. Rodzice wszystkich noworodków z grupy ryzyka, najpóźniej do dnia wypisania dziecka z Oddziału, są przeszkoleni z zakresu resuscytacji noworodka. Szkolenia przeprowadzane są na fantomach, przez lekarza prowadzącego pacjenta. Szkolenie z zakresu resuscytacji noworodka może odbyć również każdy rodzic, niezależnie od przebiegu hospitalizacji noworodka, jeżeli zgłosi taką chęć. 

Współpraca z innymi ośrodkami

W ramach systemu trójstopniowej opieki neonatologicznej Oddział współpracuje z ośrodkami wyższego stopnia referencji - Klinikami Neonatologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Oddziałem Neonatologicznym im. WOŚP w Ostrowie Wielkopolskim. W zależności od stwierdzanej patologii i konieczności wysokospecjalistycznej diagnostyki i leczenia, nasi pacjenci przekazywani są także do właściwych klinik Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera UM w Poznaniu, Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dla rodziców: Pierwsze Kroki. Wielkopolski Informator dla Rodziców Małych Dzieci - materiały przygotowane  przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu 

Kontakt

Kierownik oddziału:   dr n. med. Anna Jaworska, tel. 61 8212 487
Z-ca Kierownika Oddziału: lek. Anna Kaszkowiak
Położna Oddziałowa: Agnieszka Gałązkiewicz, tel. 61 8212 525

Sekretariat: tel. 61 8212 521
Dyżurka Lekarska: tel. 61 8212 337
Dyżurka Pielęgniarska: tel. 61 8212 435 lub 61 8212 554
 e-mail: ono@lutycka.pl
 Facebook:  Oddział Noworodkowy Lutycka Poznań