Logo Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu

Oddział Otolaryngologiczny

Oddział Otolaryngologiczny Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu znajduje na VI piętrze budynku łóżkowego i posiada 22 łóżka. Rocznie oddział przyjmuje ponad 2000 pacjentów i wykonuje około 1800 zabiegów.
Zakres świadczeń

Oddział zajmuje się leczeniem chorób zapalnych i rozrostowych w obrębie głowy i szyi, tj. uszu, nosa, gardła, krtani, zatok przynosowych. Znakiem firmowym zespołu są operacje endoskopowe gardła i krtani przy użyciu mikroskopu operacyjnego i nowego lasera CO2; operacje pourazowych skrzywień nosa i przegrody nosowej, endoskopowe operacje zatok przynosowych ESS: w stanie zapalnym, guzach niezłośliwych i złośliwych, przy obecności ciał obcych w zatokach, operacje zatok czołowych techniką Draf, operacje dróg łzowych; operacje mikrochirurgiczne uszu w przewlekłym zapaleniu uszu z perlakiem lub ziarniną, rekonstrukcje błony bębenkowej, łańcucha kosteczek słuchowych, kostniaki i wyrośla kostne przewodu słuchowego, drenaż ucha środkowego; operacje wad wrodzonych szyi – torbiele, przetoki; operacje ślinianek przyusznych i podżuchwowych z powodu stanów zapalnych oraz guzów. Diagnozujemy i leczymy także guzy gardła dolnego i krtani oraz choroby węzłów chłonnych szyi.

Oddział dysponuje 2 własnymi salami operacyjnymi, gdzie zabiegi wykonywane są codziennie oraz dostępem do nowoczesnego bloku operacyjnego 3 razy w tygodniu. Jesteśmy wyposażeni w nowoczesny sprzęt do mikrochirurgii ucha, nosa i krtani: endoskopy, mikroskopy, laser.
Dysponujemy poradnią, w której chorzy są kwalifikowani do zabiegu i odbywają kontrole w okresie pooperacyjnym. W ramach poradni chorzy mają wykonywane badania audiometryczne i narządu równowagi –próby kaloryczne Hallpike’a.

Fundacja "Oto - pomagam"

W marcu 2016 roku utworzona została przez pracowników Oddziału i jego przyjaciół Fundacja „Oto-pomagam”. Fundacja jest organizacją non-profit, której celem jest wspieranie ochrony zdrowia poprzez zakup sprzętu z zakresu otorynolaryngologii oraz wspieranie szkoleń, badań naukowych dotyczących schorzeń ucha, nosa, gardła i krtani. 

Staraniem fundacji „Oto-pomagam” uzupełniliśmy instrumentarium do operacji endoskopowych zatok ESS, zakupiono nową lampę czołową i wiele narzędzi do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Jesteśmy w ilości tych operacji oraz ich zakresów, rodzajów i rozległości w czołówce szpitali wielkopolskich.

Największym osiągnięciem naszego Oddziału jest życzliwość i ogromny szacunek wobec każdego członka zespołu leczniczego, co przekłada się to na stosunek do chorych wypełniony serdecznością i empatią.

Zasady przyjęcia do szpitala – kwalifikacja do planowanego leczenia operacyjnego.

Ponadto, w każdy poniedziałek w godzinach 11:00-12:00 i środę w godzinach 12:00-13:00, w Poradni Kwalifikacyjnej Oddziału Otolaryngologicznego (Rotunda pok. 113, I piętro) odbywają się kwalifikacje do przyjęcia do Szpitala. Każdorazowo przyjmujemy 20 osób. W celu umówienia się na konkretny termin, prosimy o rejestrację pod numerem telefonu 61-8212-283. Prosimy o przygotowanie numeru skierowania oraz zabranie całej dotychczasowej dokumentacji medycznej wraz z badaniami obrazowymi na płycie CD.

Termin przyjęcia i zakres leczenia ustalany jest w trakcie kwalifikacji na podstawie badania przedmiotowego oraz analizy badań dodatkowych.

W przypadku rezygnacji z leczenia w naszym Oddziale lub konieczności zmiany jego terminu prosimy o kontakt: wtorek i czwartek w godz. 12.30-13.00 pod nr tel. 61-8212-555.

Informacje dla pacjenta zakwalifikowanego do leczenia w Oddziale Otolaryngologicznym

W wyznaczonym dniu przyjęcia do oddziału prosimy Państwa o stawienie się na czczo (bez jedzenia i picia) do gabinetu 113 na I piętrze budynku A (rotunda).

Dokumenty niezbędne przy planowym przyjęciu do szpitala:

  • Zaświadczenie od lekarza specjalisty (jeżeli chory pozostaje pod jego opieką) np. kardiolog, neurolog, diabetolog, endokrynolog, pulmonolog itp. o braku przeciwwskazań do leczenia w znieczuleniu ogólnym.
  • Brak zaświadczenia od poszczególnego specjalisty może spowodować dyskwalifikację chorego z planowanego leczenia.
  • Wszystkie posiadane zdjęcia RTG, USG, KT, NMR (rezonans magnetyczny).
  • Oświadczenie o szczepieniu p. WZW żółtaczka typu B.
  • Dowód osobisty.
  • Zalecane przedstawienie aktualnego zaświadczenia od stomatologa o braku zmian próchniczych.
  • Prosimy o ewentualne posiadanie wyników następujących badań laboratoryjnych:
  • Morfologia z rozmazem, grupa krwi (krew karta) – legitymacja honorowego dawcy krwi nie jest dokumentem prawnym. Czasy krzepnięcia APTT.
  • Ważne 1 miesiąc do dnia przyjęcia do Oddziału.
  • Pozwolą one na wykluczenie przed przyjęciem przeciwwskazań do wykonywania operacji.

 

Istotne informacje dodatkowe


1. Należy posiadać przy sobie wszystkie przyjmowane dotychczas leki, a w przypadku leków na nadciśnienie tętnicze, leków regulujących poziom hormonów tarczycy lub osłaniających żołądek należy je przyjąć zgodnie ze stałym zleceniem lekarskim, również rano w dniu przyjęcia.
2. Rzeczy niezbędne w czasie pobytu w szpitalu na około 4 dni. Maseczkę jednorazową na każdy dzień pobytu w szpitalu.
3. Zaleca się odstawienie leków rozrzedzających krew np. Polocard, Acard, Polopiryna na 7 dni przed planowanym zabiegiem operacyjnym.
4. Kobiety miesiączkujące mogą zostać poddane zabiegom operacyjnym po zakończonym krwawieniu miesięcznym, ale nie później niż do 14 dnia cyklu.
5. Należy zdjąć lakier do paznokci przed przybyciem do planowanego zabiegu operacyjnego, oraz pozostawienie biżuterii i kolczyków w domu.
6. Przygotowanie do endoskopowych operacji zatok przynosowych (ESS): Chorzy z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych z polipami powinni stosować lek sterydowy np. Metypred w dawce 16 mg w 1 dawce porannej po śniadaniu przez 7 dni przed operacją. W trakcie przyjmowania leku wskazana regularna kontrola ciśnienia tętniczego.
7. Prosimy o potwierdzenie przyjęcia do szpitala najpóźniej na 7 dni przed przyjęciem pod numerem tel. 61-8212-555, we wtorki i czwartki, w godz. 12:00-13:00. W przypadku niepotwierdzenia, istnieje możliwość nieprzyjęcia pacjenta w wyznaczonym terminie.

 

Kontakt

Kierownik Oddziału: dr n.med. Aleksandra Rybak-Korytowska
Zastępca kierownika Oddziału: Lek. Zofia Łukomska
Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Elżbieta Pieprzycka
Sekretariat: tel. 61 8 212 361 fax. 61 8 212 367 e-mail: oot@lutycka.pl

 

Jeśli chcielibyście Państwo wesprzeć nas, prosimy o dowolne wpłaty na konto fundacji: BANK PKO SA nr rachunku: 18 1240 1747 1111 0010 6803 8471.