Logo Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu

Oddział Transplantologii i Chirurgii Ogólnej

Oddział Transplantologii i Chirurgii Ogólnej liczy 20 łóżek i jest zlokalizowany na III piętrze budynku łóżkowego. Zapewnia chorym komfortowe warunki pobytu i leczenia w jedno, 2 i 3 łóżkowych sale chorych z łazienkami. Przy centralnie położonym punkcie pielęgniarskim położona jest także  monitorowana sala intensywnej opieki. W ramach oddziału funkcjonuje Regionalne Biuro Poltransplantu. 


Oddział znajduje się w krajowej czołówce w zakresie przeprowadzania transplantacji nerek, których przeszczepiono tutaj niemal 3000.  Najwyższy standard świadczonych usług, w pełni profesjonalna kadra i najnowocześniejszy sprzęt sprawiają, że wyniki uzyskiwane przez zespół oddziału porównywalne są z efektami pracy wielu ośrodków europejskich i stawiają nasz oddział wśród najlepszych ośrodków w kraju. W oddziale przeprowadza się również transplantacje nerek u chorych wysokoimmunizowanych, wymagających drugiego, trzeciego i kolejnego przeszczepu, chorych po transplantacjach innych narządów np. serca, wątroby.

Oddział Transplantologii i Chirurgii Ogólnej pełni dla stacji dializ z naszego regionu funkcję w zakresie kwalifikacji chirurgicznej i przygotowania chorych dializowanych do transplantacji. Od 2018r. w ramach oddziału funkcjonuje ROK (Regionalny Ośrodek Kwalifikujący) chorych w pre-dializie i chorych dializowanych do procedury przeszczepienia nerki od dawców zmarłych I żywych. Zapewniamy kompleksowe przygotowanie chorego: proces kwalifikacji, badań dodatkowych, konsultacji aż do wprowadzenia pacjenta na listę oczekujących.

W oddziale wykonuje się także zabiegi w zakresie chirurgii ogólnej. Ponadto zespół transplantologów prowadzi wysokospecjalistyczną Poradnię Transplantacyjną dostępną dla wszystkich pacjentów po zabiegach przeszczepienia nerki. Pod opieką poradni pozostaje 700 chorych
z całej Polski.

Działalność Oddziału poszerzona jest o edukację i promocję transplantologii w społeczeństwie. Zespół oddziału organizuje kursy szkoleniowe dla lekarzy – anestezjologów w zakresie identyfikacji i prowadzenia dawcy narządów, lekarzy nefrologów w zakresie kwalifikacji chorych do przeszczepienia nerki. Pracownicy Oddziału uczestniczą również w społecznej kampanii edukacyjnej przeznaczonej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych „Drugie Życie” prowadzonej w województwie wielkopolskim cyklicznie w latach 2010-2022. W Oddziale dostępne są bezpłatne materiały edukacyjne i informacyjne dotyczące pobierania i przeszczepiania narządów od dawców żywych i zmarłych, m.in. oświadczenia woli.

W 2015 i 2020 roku Oddział wziął udział w programie szkoleniowym ETPOD – Podstawy Dawstwa Narządów w ramach  Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej. Oddział posiada także akredytację do prowadzenia stażów specjalizacyjnych w zakresie transplantologii klinicznej.

Przyjęcie do Szpitala

W dniu przyjęcia do Szpitala należy zgłosić się do sekretariatu Oddziału o godz. 7:30.

Należy zabrać ze sobą:

  • skierowanie do szpitala;
  • dowód tożsamości;
  • wszelką dokumentację medyczną, m.in. karty informacyjne (tzw. wypisy) z poprzednich hospitalizacji, EKG, wyniki badań obrazowych (jeśli Pacjent posiada);
  • leki, jeśli są przyjmowane na stałe;
  • przybory pielęgnacyjne;
  • sztućce i kubek.

 

Zalecany czas odwiedzin pacjentów:

  • od poniedziałku do piątku w godz. 16-18
  • w soboty, niedziele i święta w godz. 13-18

 

Kontakt


Ordynator: dr hab. n. med. Maciej Głyda
Tel: 618212-227

Oddziałowa: mgr piel. Violetta Wink
Tel: 618212-228

Dyżurka lekarzy
Tel: 61821-327

Koordynator Transplantacyjny
Tel: 61821-327

Poradnia Transplantacyjna
Tel: 618212-592