W Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu od czerwca 2023 wykonywane są zabiegi z wykorzystaniem sytemu robotycznego da Vinci. Jest to możliwe dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Wielkopolskiego. Na zakup robota Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego desygnował blisko 12 mln złotych. W pierwszej kolejności wykonywany były zabiegi prostatektomii radykalnej (wycięcia gruczołu krokowego) u pacjentów z rakiem prostaty ograniczonym do narządu, następnie do puli zabiegów dołączyły również operacje usunięcia nowotworów jelita grubego i odbytnicy.
Operacje robotyczne są wykonywane przez zespoły certyfikowanych operatorów: w zakresie urologii dr Piotr Cieśliński – operator oraz dr Michał Jurasz – asysta (certyfikat uzyskany w centrum CAMES, Kopenhaga). W zakresie chirurgii dr Maciej Skrzypek- operator oraz dr Marek Nowak- asysta (certyfikat uzyskany w IRCAD, Melle, Belgia). Oba zespoły dysponują ponadto dużym doświadczeniem w wykonywaniu operacji laparoskopowych.
Czym jest system da Vinci?
System da Vinci jest zaawansowanym systemem robotycznym, wykorzystywanym do przeprowadzania zabiegów chirurgii małoinwazyjnej m.in. w obszarze urologii, ginekologii czy chirurgii ogólnej. Charakteryzuje się precyzją oraz małą inwazyjnością zabiegów, co wpływa na efektywność operacji i znacznie ogranicza ryzyko powikłań pooperacyjnych.
System robotyczny składa się z 3 części:
Ramion robotycznych, w których poza stereoskopową kamerą montowane są narzędzia chirurgiczne, mogące obracać się wokół własnej osi w 7 kierunkach;
Konsoli sterującej chirurga, poprzez którą specjalista widzi trójwymiarowy obraz operowanego miejsca. Sterowanie odbywa się za pomocą specjalnych manipulatorów i może odbywać się nawet poza Blokiem Operacyjnym;
Wieży sterującej z monitorem pokazującym obraz na żywo i umożliwiającym zmiany ustawień systemu.
Na czym polega zabieg
Zabieg wykonywany jest przy wykorzystaniu narzędzi endoskopowych wprowadzonych do ciała poprzez porty (trokary), które umocowane są do 4 ramion systemu robotycznego. Wymienne, specjalistyczne narzędzia chirurgiczne oraz kamera na końcach ramion robota umożliwiają wykonanie bardzo precyzyjnych działań w miejscach trudnodostępnych.
Korzyści z wykonania zabiegu z wykorzystaniem systemu robotycznego:
Precyzja zabiegów trudna do osiągnięcia innymi metodami chirurgicznymi,
Małoinwazyjność zabiegu,
Mniejsze ryzyko powikłań,
Mniejsza utrata krwi, czyli zmniejszenie potrzeby przetaczania preparatów krwi,
Mniejszy ból pooperacyjny, czyli mniejsze wykorzystanie leków przeciwbólowych,
Szybsza rekonwalescencja, czyli szybszy powrót do pełnej aktywności,