Logo Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu

Robot da Vinci

W Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu od czerwca 2023 wykonywane są zabiegi  z wykorzystaniem sytemu robotycznego da Vinci. Jest to możliwe dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Wielkopolskiego. Na zakup robota Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego desygnował blisko 12 mln złotych. W pierwszej kolejności wykonywany były zabiegi prostatektomii radykalnej (wycięcia gruczołu krokowego) u pacjentów z rakiem prostaty ograniczonym do narządu, następnie do puli zabiegów dołączyły również operacje usunięcia nowotworów jelita grubego i odbytnicy. 

Operacje robotyczne są wykonywane przez zespoły certyfikowanych operatorów: w zakresie urologii  dr Piotr Cieśliński – operator oraz dr Michał Jurasz – asysta (certyfikat uzyskany w centrum CAMES, Kopenhaga). W zakresie chirurgii dr Maciej Skrzypek- operator oraz dr Marek Nowak- asysta (certyfikat uzyskany w IRCAD, Melle, Belgia). Oba zespoły dysponują ponadto dużym doświadczeniem w wykonywaniu operacji laparoskopowych.

Czym jest system da Vinci?


System da Vinci jest zaawansowanym systemem robotycznym, wykorzystywanym do przeprowadzania zabiegów chirurgii małoinwazyjnej m.in. w obszarze urologii, ginekologii czy chirurgii ogólnej. Charakteryzuje się precyzją oraz małą inwazyjnością zabiegów, co wpływa na efektywność operacji i znacznie ogranicza ryzyko powikłań pooperacyjnych.

System robotyczny składa się z 3 części: 
 1. Ramion robotycznych, w których poza stereoskopową kamerą montowane są narzędzia chirurgiczne, mogące obracać się wokół własnej osi w 7 kierunkach;
 2. Konsoli sterującej chirurga, poprzez którą specjalista widzi trójwymiarowy obraz operowanego miejsca. Sterowanie odbywa się za pomocą specjalnych manipulatorów i może odbywać się nawet poza Blokiem Operacyjnym;
 3. Wieży sterującej z monitorem pokazującym obraz na żywo i umożliwiającym zmiany ustawień systemu.
Na czym polega zabieg


Zabieg wykonywany jest przy wykorzystaniu narzędzi endoskopowych wprowadzonych do ciała poprzez porty (trokary), które umocowane są do 4 ramion systemu robotycznego. Wymienne, specjalistyczne narzędzia chirurgiczne oraz kamera na końcach ramion robota umożliwiają wykonanie bardzo precyzyjnych działań w miejscach trudnodostępnych. 

Korzyści z wykonania zabiegu z wykorzystaniem systemu robotycznego:
 • Precyzja zabiegów trudna do osiągnięcia innymi metodami chirurgicznymi,
 • Małoinwazyjność zabiegu,
 • Mniejsze ryzyko powikłań,
 • Mniejsza utrata krwi, czyli zmniejszenie potrzeby przetaczania preparatów krwi,
 • Mniejszy ból pooperacyjny, czyli mniejsze wykorzystanie leków przeciwbólowych,
 • Szybsza rekonwalescencja, czyli szybszy powrót do pełnej aktywności,
 • Krótszy okres hospitalizacji,
 • Mniejsze blizny, lepszy efekt kosmetyczny.