Rejestracja do poradni oraz diagnostyki obrazowej
1. Pacjent ma prawo zgłaszania swych uwag, wniosków i skarg zarówno w trakcie realizacji świadczeń, jak i po jego zakończeniu. Regulamin Organizacyjny Szpital Wojewódzki w Poznaniu.
2. Skargi w trakcie realizacji świadczeń, dotyczące kwestii realizacji świadczeń i pobytu pacjenta można składać w formie ustnej lub pisemnej bezpośrednio do Kierownika danej komórki medycznej.
3. W przypadku braku satysfakcjonujących rozwiązań w zakresie rozpatrzenia skargi, o której mowa w ust. 2 powyżej lub w przypadku skargi złożonej po zakończeniu udzielaniu świadczeń, pacjent ma prawo złożyć skargę ustnie lub pisemnie Pełnomocnikowi Dyrektora ds. Praw Pacjentów, Zastępcy Dyrektora ds. Lecznictwa Szpitalnego, Zastępcy Dyrektora ds. Lecznictwa Rehabilitacyjnego, Długoterminowego, Psychiatrycznego i Ambulatoryjnego, Przełożonemu Pielęgniarek lub Dyrektorowi Szpitala za pośrednictwem jego sekretariatu.
4. Przedmiotem skargi może być w szczególności naruszenie praw pacjenta w zakresie udzielania świadczeń opieki zdrowotnej oraz zaniedbanie lub nienależyte wykonanie zadań przez pracowników, naruszenie praworządności lub słusznych interesów skarżących, a także przewlekłe załatwianie spraw.
5. Przedmiotem wniosku mogą być w szczególności: sprawy ulepszenia organizacji i usprawnienia pracy, zwłaszcza w aspekcie udzielania przez Szpital świadczeń opieki zdrowotnej oraz zapobiegania nadużyciom.
6. Skarga lub wniosek mogą być składane w imieniu własnym lub przez inną uprawnioną osobę.
7. Szpital przyjmuje i rozpatruje skargi i wnioski w sposób gwarantujący równe traktowanie stron, zachowanie obiektywizmu, przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa.
8. Skargi i wnioski mogą być wnoszone pisemnie, za pomocą poczty elektronicznej, faksu, a także ustnie.
9. Na oddziałach szpitalnych oraz w przychodni zgłaszanie skarg i wniosków może być dokonywane przez wpisywanie do przeznaczonej do tego celu książki skarg i wniosków, a informacja o miejscu jej przechowywania umieszczona jest w widocznym miejscu.
10. Skargi lub wnioski wnoszone pisemnie przyjmuje Kancelaria Szpitala filii nr 1 i przekazuje do Sekretariatu Zastępcy Dyrektora ds. Lecznictwa Szpitalnego, Zastępcy Dyrektora ds. Lecznictwa Rehabilitacyjnego, Długoterminowego, Psychiatrycznego i Ambulatoryjnego.
11. Skargi lub wnioski wnoszone pisemnie w fili nr 2 przyjmuje Sekretariat i przekazuje Lekarzowi koordynatorowi filii nr 2.
12. Skargi i wnioski wnoszone na piśmie powinny zawierać imię i nazwisko wnoszącego oraz adres do korespondencji – brak tych danych spowoduje pozostawienie sprawy bez rozpoznania.
13. Rozpoznanie skargi lub wniosku polega na przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, w tym na przygotowaniu szczegółowych informacji oraz przygotowaniu projektu zawiadomienia o sposobie załatwienia skargi lub wniosku.
14. Skargi i wnioski powinny być załatwione bez zbędnej zwłoki nie później niż w ciągu 30 dni od dnia złożenia lub wpłynięcia wniosku lub skargi.
15. O sposobie załatwienia skargi lub wniosku zawiadamia się wnoszącego pisemnie lub w innej formie, o którą prosił wnoszący skargę lub wniosek.
16. W przypadkach skarg szczególnie skomplikowanych lub zdarzeń mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo innych pacjentów lub personelu Szpitalu, Dyrektor może powołać specjalną wewnętrzną komisję w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego oraz rozpatrzenia skargi, a także ustalenia ewentualnych dalszych działań po stronie Szpitala (w tym również w zakresie koniczności powiadomienia policji lub prokuratury). Komisji tej przewodniczy każdorazowo Z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa Szpitalnego lub Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa Rehabilitacyjnego, Długoterminowego, Psychiatrycznego i Ambulatoryjnego, który wskazuje dalszych członków komisji do zatwierdzenia przez Dyrektora. Komisja jest powoływana każdorazowo odrębnym Zarządzenia Dyrektora. Z pracy Komisji sporządza pisemny raport zawierający szczegółowe informacje dotyczące przebiegu zdarzenia lub działań co do których skierowano skargę, rekomendację dalszych działań. Raport, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym jest podstawą dla dyrekcji do podejmowania dalszych działań w zakresie organizacji pracy, funkcjonujących procedur i zasad czy też kwestii związanych z osobami uczestniczącymi w udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
Szpital Wojewódzki w Poznaniu
ul. Juraszów 7-19, Poznań 60-479
tel. 61 8 212 221, mail: szpital@lutycka.pl
Pełnomocnik Dyrektora ds. Praw Pacjenta w filii nr 1 i 3: r.pr. Szymon Rajski
Dyżur pełni w każdy wtorek w godz. 12:00 – 14:00 w pokoju 262. Kontakt telefoniczny pod numerem 61 8 212 229.
Pełnomocnik Praw Pacjenta w Filii nr 2: Magdalena Korczak - Zachwyc
Dyżur pełni we wtorki i czwartki w godz. 10:00 – 11:00 Zgłoszenia w Izbie Przyjęć. Kontakt telefoniczny pod numerem 61 29 73 467
Telefoniczna Informacja Pacjenta:
800 - 190 - 590
(połączenie bezpłatne z tel. stacjonarnych i komórkowych)
czynna pn. - pt. w godz. 8.00 - 18.00
ul. Młynarska 46
01-171 Warszawa
mail: kancelaria@rpp.gov.pl
fax: (22) 506 - 50 – 64